Tudd meg, hogy milyen diéta passzol hozzád!

Tudd meg, hogy milyen diéta passzol hozzád!

Napjainkban rengeteg diéta típus létezik, vannak könnyedebbek, ahol könnyebb a szabályokat betartani, de adódnak rendkívül extrém lehetőségek is. A könnyebb diétákkal lassabb ütemben érhetjük el a végső célunkat, viszont kialakulhat egy állandó étrend. A fogyás sikeressége egyébként több mindentől is függhet, nem mindegy milyen a személyiségünk, az akaraterőnk és természetesen az életvitelünk, hozzáállásunk.

Többen úgy vélik, hogy sport nélkül is sikerülhet leadni a felesleges kilókat, de sajnos az esetek többségében ez nem így van, legyen szó bármelyik típusú diétáról, minden bizonnyal szükséges kiegészíteni valamilyen mozgásformával. Akik úgy akarnak fogyni, hogy mellette nem terveznek edzeni, számoljanak azzal a ténnyel, hogy testük nem lesz kellően feszes. A sport ráadásul nem csak a zsírégetést segíti elő, hanem számos jótékony hatással bír szervezetünk tekintetében, például boldogsághormonokat is felszabadít, ami azért is jó, mert csökkenti a cukor iránti vágyat.

Hazánkban rengetegen küzdenek az elhízással, amihez sokszor hozzájárul a magas vérnyomás, a cukorbetegség vagy valamilyen daganatos megbetegedés. Éppen ezért a fogyókúra nem mindig esztétikai kérdésként merül fel, hanem sokszor egészségügyiként.

Legyen szó bármelyik diétáról, mondhatni a szénhidrát bevitelen múlik minden, ezért szükséges tudatosan megformálni az étrendet.

Nézzük hát, hogy melyek a legfelkapottabb diéta típusok…

Az atkins diétában a fehérjék fogyasztása egyáltalán nincs korlátozva, de a szénhidrátoké annál inkább, tehát nem mindegy mennyi kenyeret vagy tésztát eszünk. Ebben a diétában kifejezetten javasolják a zsírban gazdag ételek fogyasztását, éppen ezért hasonlít a ketogén diétához, de mégsem mondhatóak egyenlőnek, mivel az atkins diéta alappillére a fehérjebevitel.

A ketogén diétában szintén a minimálisra kell csökkenteni a szénhidrát bevitelt és előtérbe helyezni a zsírban gazdag táplálék fogyasztását. A szervezetnek ilyenkor2-3 napra van szüksége ahhoz, hogy átálljon a ketózisra, ilyenkor a ketonokból nyeri az energiát. Lényegében a zsír bontása eredményezi a ketonokat. Az étrend alapjait az állati húsok képezik, főleg a vörös húsok, halak, a zöldségek közül pedig a gyökérzöldségek.

A paleolit diétát az ősemberek táplálkozási szokásaihoz hasonlítják, gyakorlatilag olyan ételek fogyasztását jelenti, amelyek visszaidézik az őskori emberek tápanyag bevitelét. A paleolit diéta sok zöldség, állati fehérje, tengeri állat, diófélék és magvak fogyasztását jelenti. A diétázóknak kerülniük kell a növényi olajokat, gabonaféléket, cukrokat és a hüvelyeseket. A paleo azok számára a legideálisabb, kik nagyon szeretik a zöldségeket, gyümölcsöket és nem annyira édesszájúak.