Paleolit diéta során

Ha elolvassuk a különféle paleolit táplálkozással foglalkozó könyveket, akkor látjuk, hogy a megengedett élelmiszerek listája tulajdonképpen nagyon szigorú sort képez, és ragaszkodik ahhoz, hogy az ember teljesen megváltozzon és soha többé ne nézzen vissza. Ezzel szemben vannak olyan szakértők is, akik inkább “megengedőek” és megkönnyítik az átállást és a paleolit diéta követését egy-egy nyitott étkezéssel, ahol az illető szabadon választhat arról, hogy milyen alapanyagokat használ fel az ételéhez. Loren Cordain azt javasolja például, hogy kezdetben, amíg tart a paleolit étrendre az átállás, addig heti három nyitott étkezést érdemes beiktatni.

paleo-tiltott-tej

Mark Sisson pedig a 80/20 szabályt támogatja, mely szerint 80 alkalommal kell enni paleolit alapanyagokból készült ételeket, 20 alkalommal pedig hódolhatunk a nyitott étkezéseknek. A legjobb persze, ha ismerjük önmagunkat, mert így pontosan látni fogjuk, hogy a szervezetünknek mi esik jól, illetve, hogy milyen formában lehet számunkra a paleolit diéta tartható. Most nézzük meg a tiltott élelmiszercsoportokat, illetve, hogy ezek esetében milyen kikötéssel, ha úgy tetszik “csalással” lehet élni.

Finomított cukor

Hosszú listája van azoknak a tiltott összetevőknek, amelyek lényegében mind cukrok. Ezek nagy részét érdemes kerülni, de alkalmanként megengedhetjük magunknak, hogy egy kis mennyiségű mézet vagy tiszta juharszirupot használjunk - ezek ritka élvezetet jelenthetnek.

Gabonatermékek

Tulajdonképpen a gabonatermékek is tiltottak a paleolit étkezésben, hiszen az ősember még nem jutott hozzá ezekhez az alapanyagokhoz. Persze voltak vad szemek, amiket az ősi tűz felett meg is süthetett és elfogyaszthatott, de ezek nyilván csak ritkán és kis mennyiségben kerültek az őseink asztalára, ezért az esetek nagy részében nekünk is érdemes elkerülni őket.

Keményítőtartalmú gumók

Ez egy olyan terület, ahol elég sok nézeteltérés van a különböző szakértők között. Egyesek azt mondják, hogy a keményítőtartalmú gumókat egyáltalán nem szabad fogyasztani, míg mások inkább csak a burgonya esetében tesznek ilyen szigorú kijelentéseket. De általában érdemes kerülni a burgonya mellett az édes burgonyát, a jamgyökeret, a maniókát, a céklát.

Hüvelyesek (bab, borsó, földimogyoró)

Ezeket általában azért zárják ki a paleolit diétából, mivel a legtöbbjük enyhén toxikus vagy nem ehető főzés nélkül, illetve, mert a hüvelyesek nagy mennyiségben tartalmaznak lektineket és egyéb olyan anyagokat, melyek gátolják a tápanyagok hatékony felszívódását. Azonban hozzá kell tenni, hogy a lektinekkel kapcsolatos kutatás még gyerekcipőben jár és erről nem sok bizonyosságot tudunk, mindenesetre érdemes a paleolit diétát követőknek kiiktatni az életükből és csak néha-néha fogyasztani, ha nagyon megkívánják.

Tejtermékek

Az őseink nem ettek tejterméket azelőtt, mielőtt a állatokat háziasították volna. A paleolit diéta szakértői hangsúlyozzák, hogy éppen emiatt genetikailag még nem tudtunk alkalmazkodni a tejtermékekhez, ezért érdemes azokat kerülni: a tejet, a vajat, a tejszínt, a joghurtot, a fagylaltot, a sajtot stb. Mások pedig azt mondják, hogy a vaj például nem sok laktózt és kazeint tartalmaz, ezért alkalmanként fogyasztható. Minden szerző egyetért abban, hogy ha fogyasztanál mégis tejterméket, akkor legalább olyat keressél, ami fűvel táplált állatoktól származik.

Néhány húsféle

A legtöbb feldolgozott húsban nitriteket és más adalékokat találunk, ami miatt nem érdemes őket fogyasztani. Kerülendő tehát a bacon, a virsli, a kolbász, a felvágottak, bár néha vannak a pulton ezek egészségesebb változatai is. Itt is fontos tudni a forrásokat, illetve azt, hogy az adott termék hány százalékban tartalmaz húst.

Olaj

Határozottan el kell kerülni a következőket: kukoricaolaj, gyapotmagolaj, földimogyoróolaj, szójaolaj, rizskorpa olaj, búzacsíraolaj. Ezek helyett vagy omega-3 zsírsavakat tartalmazó olajokat kell preferálni vagy a kókuszolajat.

Paleo termékek rendelése

Tökmagliszt 500g (NatureCookta)

Tökmagliszt 500g (Nature Cookta)

Érdemes sütés-főzéshez a tökmaglisztet választania, ha alacsony szénhidráttartalmú lisztet szeretne, de allergiás a diófélékre, és emiatt a mandula- és a gesztenyelisztet nem használhatja.

Ár: 950 Ft
Megnézem
Újdonság

Szafi Reform Bambuszrostliszt 300g

Szafi Reform Bambuszrost liszt 300g

Por finomságú, lisztállagú növényi rost, amellyel növelhetjük az ételeink, pékáruk, sütemények élelmi rosttartalmát. A sütemények, muffinok, kenyerek tésztájához adva tökéletes, kívül ropogós, belül foszlós finomságokat kaphatunk.

Ár: 1595 Ft
Megnézem
Népszerű

Vitaking Multi ProfiPaleo vitamincsomag 30db

Vitaking Multi Profi Paleo vitamincsomag 30db

A Vitaking Multi Paleo Profi vitamincsomag kifejezetten PALEO életmódot követőknek készült.

Ár: 7990 Ft
Megnézem
Még nem érkezett értékelés. Légy te az első!